Romanija
Pale se spominju prvi put spominju 1879 g. a 1895 pod austrougarskom upravom za Bosnu i Hercegovinu se pravi prvi popis stanonistva. Prema njemu Pale su, sa okolnim selima, imale ukupno 483 stanovnika. Od toga broja, 440 stanovnika živjelo je od poljoprivrede i sječe šume, a 27 od službe. Industrijski razvoj je povukao za sobom i razvoj tercijarnih djelatnosti. Otvaraju se trgovačke radnje, gostionice i druge uslužne djelatnosti.
U februaru 1907. godine započela je sa radom prva Osnovna škola na Palama. To je bila konfesionalna škola, kojom je upravljao Crkveno-školski odbor Pravoslavne crkve na Palama. Ona je bez ikakvih obaveza primila u svoje školske klupe i djecu drugih vjeroispovijesti, tako da je pored pravoslavne djece, Srpsku narodnu osnovnu školu u Palama pohađalo i dvadesetoro katoličke i jevrejske djece, čiji su roditelji bili zaposleni većinom kao kvalifikovani radnici u paljanskoj pilani.
Pale
Pale su početkom prošlog vijeka bile tek jedno embrionalno naselje, ili tačnije selo, iz kojeg će se pod uticajem određenih društveno-istorijskih okolnosti postepeno razviti grad Pale kao sjedište istoimene opštine u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini.
Sokolac
Opsina Sokolac se prostire na Glasinačkoj visoravni u podnožju planine Romanije i ima površinu od 729 km2. Administrativno je podijeljena na 10 mjesnih zajednica sa 80 naselja u kojima živi oko 15.500 stanovnika. Sokolac se nalazi u središtu Glasinca, na nadmorskoj visini od 870 metara. Ova visoravan s prostranim livadama i pašnjacima okružena je četinarskim šumama i vrhovima Romanije, Bogovićke planine, Gradine, Rabra, Crnog vrha, Kopita, Kratelja. Sokolac je značajno prometno raksrižje magistralnih puteva od Sarajevu prema Beogradu, Užicu ili Jadranskom moru.