• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

primjedbe OC-Jahorini

Started by vip-jahorina, 26 January, 2009, 22:37:54

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vip-jahorina

post prebacen u pravu kategoriju, a napisao ga je 5ko:
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Quote from: gogo on 26 January, 2009, 15:44:32
За Косту,

Изгледа да је дошло до неспоразума. Не браним Јахорину ни најмање, чак напротив, питам се зашто се доводиш у ситуацију да три године упропастиш скијање, а можеш путовати у иностранство за готово исте новце. Не треба ти виза, имаш добру путну везу-прије стигнеш до Италије него Јахорине итд.

На Јахорини сам научио скијати, али уопште нисам емотиван због тога, не знам да ли бих у овом тренутку могао рећи ишта позитивно о тој планини.. Нарочито сам попиздио кад сам видио да сваке године "раде" на дизању цијена, па докле више? Стално се прича о плану за развој који је предвиђен у периоду 2006-2016, хало људи па 2009. је а није се ни почело. Да ли ће се улагати у вертикални транспорт и топове, право да ти кажем ни не занима ме-ски пас ће вјероватно бити 45км, а зта те паре други центри ће опет пружати више.

Силом прилика ове године сам морао скијати на Влашићу. Након тих седам дана и искустава са Јахорине, чврсо сам себи обећао: или ћу скијати у иностранству или нећу ни скијати. Док се студирало није се имало избора, морало се на домаћем терену, на сву срећу ове године сам ријешио и питање запослења, тако да не би требало бити проблема за реализацију скијања преко. Прије свега поштује себе и свој новац и нећу дозволити да ми неко продаје муда под бубреге. Поздрав свима!

Da se malo i ja nadovezem na ovu temu.

Puno veceg ljubitelja Jahorine om mene je tesko naci. Tu sam se naucio skijati, skijao godinama i prije i poslije Olimpijade, a onda dodje rat i prekid te tradicije skijanja na Jahorini. Skijanje sam nastavio po drugim evropskim centrima pa se malo isprobala Francuska, Austrija, Italija, Ceska, Svedska..., a onda mi pade napamet da bi se mogao ponovo skijati na Jahorini. I tako prosle godine zapuca se ja sa porodicom iz Svedske 14 dana na Jahorinu. Malo je igralo u stomaku kada smo prolazili kroz Alpe i gledali kako raja skija ali ipak bili smo na putu ka nasoj ljepotici i to se prebrodilo.
Stigosmo na Jahorinu, snijega je bilo svo vrijeme, iskijasmo se, vratismo se u Svedsku i rekosmo jednoglasno....NIKAD VISE JAHORINA.
Evo zbog cega:

1. Smjestaj koji smo imali je bio vise nego kriminalan. Spavali smo u pidzamama i trenerkama i opet se smrzli. U hotelu je sve skripalo tako da kada se prva osoba probudi i prodje hodnikom to bude budjenje za sve ostale. Elektroinstalacije su bile po zivot opasne (zice u kupatilu zaljepljene ljepilom, izvaljeni utikaci...) tako da sam morao biti u kupatilu kada su se djeca tusirala. Stojis u redu za klopu kao da si na radnoj akciji, djeca se guraju preko reda, pa na kraju svega nestane...Da ima bilo kakva inspekcija koja radi bez uzimanja mita, sigurno taj hotel nikada ne bi primio niti jednog gosta. O higijeni i ciscenju da i ne pricam. Da zivim malo blize sigurno bih doveo jedan TV-team da naprave emisiju "Vjerovali ili Ne".
 
2. Staze su bile pune leda i kamenja. Prvo pokupis ono sitno kamenje na vrhu, pa onda udaris po pravim stijenama. Ono sto nisam mogao vjerovati je da sam poderao skije na istim stijenama (koje vire 30 cm iz snijega, iako ga je tada bilo oko pola metra) na kojima sam poderao i moje tada nove Elanke RC 05, daleke 1986 god. Pa zar je moguce da jos iste stijene deru skije ljudima. Sta da se desi da neko dijete padne i lupi glavom u njih? Na hiljade skijasa je poderalo skije na tom mjestu i niko ama bas niko ni prstom da mrdne. A svi se kunu u Jahorinu i vole je do besvijesti. Da samo malo blize zivim dosao bih sam i povadio tih par J*****h stijena.

3.  Infrastrukura na Jahorini je iz srednjeg vijeka i to znaju svi. Ja sam bio u periodu kada su skidali ljude sa Prace i ne do bog nikome da to dozivi, pogotovu ko se skija sa djecom. O redovima i ponasanju ljudi u tim redovima nije potrebno trositi rijeci.

4. Cijene na Jahorini su prenapuhane u odnosu na ono sto se nudi. Tu mislim i na smjestaj i na vertikalni transport. Racujte kako hocete ali mislim da je Jahorina najkuplja planina za skijanje. Ako racunamo på broju kilometara onda je preskupa jer se na Jahorini spustas 2-3 minuta, pa onda cekas u redu pola sata, pa se onda vozis do vrha 15 minuta. Efektivno skijanje je minimalno. Ako uz to dodas da moras kupovati nove skije poslije skijanja na Jahorini..., a da ne spominjemo ove jadne splicane koji se nisu cak ni skijali.

5. Sto se tice nekih aktivnosti za djecu, izleta, komunikacija (npr. Sarajevo) cista nula.

I tako dodje nova zima i mi zaboravismo Jahorinu (nije nam palo na pamet da dodjemo iako smo bili u Sarajevu sa kompletnom opremom u autu) i zaputismo se u decembru u Austriju. Skijanje fantasticno, staze fenomenalne (bez leda, bez kamenja, bez guzve, bez sanki, bez redova, civilizovano ponasanje ostalih skijasa itd), smjestaj jeftiniji nego na Jahorini, animacija i zabave poslije skijanja na sve strane. Bilo nam je toliko fino da smo ponovo isli jos sedam dana sada u januaru.
Jahorina nam ne nedostaje nimalo i sumnjam da cemo ponovo doci.
Upravo to sto si ti rekao, postujemo svoj novac i idemo tamo gdje nam je bolje. Preporucujem i tebi i "razocaranim splicanima" da uradite isto, necete se pokajati.
Kada bi svi tako uradili i bojkotovali Jahorinu tek onda bi se nesto desilo na nasoj ljepotici i poceli bi se realizirati neki planovi. Ovako dokle god ljudi nemaju mogucnosti da odu negdje drugo dotle ce i Jahorina biti takva kakva jeste (stara, istrosena, jadna "pepeljuga koja ce izlapjeti cekajuci svoga princa").
Za one koji ne znaju jos davne 1985 se trebalo zicarom iz Sarajeva ici na Jahorinu. Planovi su planovi a to bice sljedece godine mozete okaciti macku o rep.

VIP ovo definitivno nije kritika ni tebi ni tvojim kolegama na ovom sajtu. Mislim da ste vi ekipa koja bar pokusava nesto uraditi.
Ovo je samo moje misljenje i moji dozivljaji sa Jahorine, a forumi su mjesta gdje ljudi iznose svoja misljenja.
Srdacan pozdrav


5ko

zburkos

Ovde smo vec milon puta rekli velike nedostatke koje ima Jahorina, samo je pitanje da li ce neko reagovati i konacno rjesiti ove probleme...
Jedna je cinjenica ukoliko se uskoro nesto nepreuzme Jahorina ce izgubiti veliki broj turista.
Tuzno je, ali ocigledno je da ljudima iz OC-a, kao i nekim drugima nije stalo do Jahorine, nego do nekih drugih stvar....i

vip-jahorina

evo i mog odgovora:

naravno da je sve to manje vise poznato. naravno da se puno obecavalo. naravno da niko vise ne vjeruje nekome iz oc-a kad kaze "bice dogodine ....".

sta se moze tu uraditi? nadam se citaju ovo odgovrni iz oc-a. za svaki slucaj cu im odnjeti ja na sto. ali to nece nesto promjeniti, mozda kad se predoci vlastima u BL?

naravno da ovo smeta i boli nas, nas koji volimo ovu planinu, trudimo se ....
ali opet ona: uz sve mane, meni je uvijek bolje ovdje skijati, a o provodu da ne govorim, o onim "malim" ljudima koji sve daju od sebe.
ja imam mogucnost i korist je da skijam vani (val'disere je moje omiljeno mjesto, austrija je za to 0), ali moram gledati pijane polugole engleze koji su 28 sati dnevno pijani, placati vodku 8-10 eura.... nijedan francuz nece ni da progovi na engelskom, pa ko razumio, razumio itd....

5ko, ja skijam isto tako dugo na jahorini, i nisam ni 79 ni 85 a ni danas moje skije izderao (rado bi ti pokazao ih, a imam ih evo vec 4 sezonu).
isto tako, strasno puno gostiju, a vjerum mi da sam s masom njih u kontaktu imaju manje problema. na zalost, ovi sto ih je uhvatila kisa prosle sedmice, to je druga stvar.

tvoj smjestaj? gdje si to bio? sta mislis zasto smo mi napravili ovaj sajt sa ovom ponudom i zastoi ne mozes naci sve objekt kod nas? mi nemamo prituzbi na nase objekte, i stvarno mi je zao ali sam si kriv. osim toga ima ovaj forum ,a ti si bio jedno vrijeme aktivan u njemu i mogao si se raspitati o svemu, vjerovatno bi ti neko dao odgovor...

znasi sve u svemu, opet se sve vrti oko istih stvari, nama dobro poznatih, OC, zice, kamenje (hmmm).

A gdje su pozitivne stvari? njih nisi dozivio? a ima jos nesto u svemu tome. nasi ljudi koji odu vani, valjda se potrude da zaborave odakle su i sta su, pa im odjednom sve nase ne valje. prijatelju, za cevape i burek sa carsije, za kifle za kovaca, za tufahiju sa jahorine i kruske sa rajom, te derneka u nekom klubu na jahi, ne bi dao nista na ovom svijetu ( da me znas ko sam i gdje sve zivim, razumio bi me).....

Ivan Bgd

Quote from: vip-jahorina on 26 January, 2009, 23:15:45
evo i mog odgovora:

naravno da je sve to manje vise poznato. naravno da se puno obecavalo. naravno da niko vise ne vjeruje nekome iz oc-a kad kaze "bice dogodine ....".

sta se moze tu uraditi? nadam se citaju ovo odgovrni iz oc-a. za svaki slucaj cu im odnjeti ja na sto. ali to nece nesto promjeniti, mozda kad se predoci vlastima u BL?

naravno da ovo smeta i boli nas, nas koji volimo ovu planinu, trudimo se ....
ali opet ona: uz sve mane, meni je uvijek bolje ovdje skijati, a o provodu da ne govorim, o onim "malim" ljudima koji sve daju od sebe.
ja imam mogucnost i korist je da skijam vani (val'disere je moje omiljeno mjesto, austrija je za to 0), ali moram gledati pijane polugole engleze koji su 28 sati dnevno pijani, placati vodku 8-10 eura.... nijedan francuz nece ni da progovi na engelskom, pa ko razumio, razumio itd....

5ko, ja skijam isto tako dugo na jahorini, i nisam ni 79 ni 85 a ni danas moje skije izderao (rado bi ti pokazao ih, a imam ih evo vec 4 sezonu).
isto tako, strasno puno gostiju, a vjerum mi da sam s masom njih u kontaktu imaju manje problema. na zalost, ovi sto ih je uhvatila kisa prosle sedmice, to je druga stvar.

tvoj smjestaj? gdje si to bio? sta mislis zasto smo mi napravili ovaj sajt sa ovom ponudom i zastoi ne mozes naci sve objekt kod nas? mi nemamo prituzbi na nase objekte, i stvarno mi je zao ali sam si kriv. osim toga ima ovaj forum ,a ti si bio jedno vrijeme aktivan u njemu i mogao si se raspitati o svemu, vjerovatno bi ti neko dao odgovor...

znasi sve u svemu, opet se sve vrti oko istih stvari, nama dobro poznatih, OC, zice, kamenje (hmmm).

A gdje su pozitivne stvari? njih nisi dozivio? a ima jos nesto u svemu tome. nasi ljudi koji odu vani, valjda se potrude da zaborave odakle su i sta su, pa im odjednom sve nase ne valje. prijatelju, za cevape i burek sa carsije, za kifle za kovaca, za tufahiju sa jahorine i kruske sa rajom, te derneka u nekom klubu na jahi, ne bi dao nista na ovom svijetu ( da me znas ko sam i gdje sve zivim, razumio bi me).....


Zlatna je sredina.

dakle samo preko leta i jeseni pocistiti staze od krupnog kamenja i stena (a i ono van staze makar od stena) , da odrzavaju zice i da kada ima snega rade sve zice puno radno vreme i nista vise skromnom skijasu ili borderu ne treba.
Bez kamenja i stena bi bilo dovoljno i 20cm (utabanog na stazi) snega za super skijanje, sve preko extra.
Jadno je i to sto smatraju da nema dovoljno skijasa pa ne ukljuce zicu.
Kada rade sve zice tesko da se igde napravi guzva tj. da se ceka vise od 5-10min. u najgorem slucaju.(govorim o terminima kada nije decji raspust , tada nikada nisam isao na skijanje, cak ni kao djak, tako da tada ne znam kakva je guzva)

Zasto preko leta ne organizuju akcije ciscenja staza od kamenja za srednjoskolce npr. ?
Deci dati besplatan prevoz i smestaj i par sati preko dana organizovano stazu po stazu cistiti. Em se lepo nasetaju i nadisu cistog vazduha, zabavljaju, cine dobro delo a svima dobro i lepo .  I deci i OC i na zimu skijasima.
Ovo je samo ideja na osnovu mog licnog iskustva iz vojske kada smo isli na Brezovicu da cistimo staze od kamenja ( i to zimi).


Pozdrav


MarijaBB

Citam ove postove i teshko mi se bilo oduprijeti utisku. Cak sam u jednom od njih nasla "BL" pa rekoh moram bilo sta da napisem.


Ja godinama idem na Kopaonik, i ovo ne pisem da bih rekla kako je on bolji. Pisem jer vas spuno posjecuje ovaj dio foruma pa da malo diskutujemo.
Na Kopaoniku su mafijasi neopjevani. Istina je za caj, kao da je Kosovka djevojka brala trave za caj koliko je skup. Mislim, sve cijene su astronomske. I gore treba sve sto mozes ponijeti i nista kod njih ne uzimati. Ali cetvorosjedi, siroke staze, puno uredjenije od Jahorine a opet ni do koljena Italiji i Francskoj. A na Kopaoniku je skipass malo skuplji nego na jahorini, josh pogodtovo ako vas zadesi da je euro 97 dinara, onda je i jeftiniji. Gore smo nasli dobar hotel koji odgovara nasim potrebama, nije skup, klopa perfektna, smjestaj zadovoljavajuci.

Ja za ovo godina nisam cula da je ikad zica stala na Kopu i da se nekoliko sati smrzavalo na istoj. Cula sam da ljudi ginu i u Sloveniji i u Austriji. Ali nigdje nesrece nisu pravilo kao na Jahorini.

Kakve crne radne akcije, davno smo prevazisli te folove. Sve treba pod koncesiju dati. Jahorina i jeste predodredjena za turizam, pa ko ima para i interesa neka i na njoj zaradjuje.
Juce slusam onog Koromana, sevap bi mu bilo oteti mjesto. Covjek planira kako ce sledece godine imati plan. I svake godine se slavi nekoliko godina od Olimpijade a nista se od te iste Olimpijade nije napravilo.
Ja sam mladja od olimpijade, i mene to dodiruje koliko i unutrasnja politika neke Africke zemlje. Shvatam ja da trebamo njegovati tradiciju i da bi ona trebala biti sastavni dio nase turisticke ponude, ali ako mi zimski zurizam definisemo kao cevape, kifle, baklavu i slicno, od tog nema nista. Dosli su novi klinci i oni imaju nove potrebe. Hoce da se skijaju, hoce da bordaju, a za to trebaju dobre staze i dobrar vertikalni transport.

Sigurna sam ja da ce se jedan dan neko sjetiti i da ce napraviti neshto od Jahorine, od puta Banjaluka-Sarajevo, ali meni je zao sto to nece biti ni dok je mojeg a ni vaseg...

HeAd

╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

JoMa


odad


blondie

da bila sam i ja kada je kapalo (od 22.1.) pa evo malog savjeta za skidanje tih mrlja...ne znam odakle si al u RH ima jedan proizvod Opal proizvodi Saponia d.d. OS i skida sve mrlje...moja jakna je kao nova...nama¾i mrlje i u perilicu na 40 stupnjeva...
Budi uvijek nezadovoljan onime ¹to jesi
ako ¾eli¹ postati ono ¹to jo¹ nisi;
jer tamo gdje si postao zadovoljan, tamo æe¹ i ostati.

odad

Hvala Blondie, iz Mostara sam trebalo bi ga biti, ali nije problem Metkoviæ je blizu.

beranac


HeAd

kad im je cijev na guzici nema bjezanja samo kupljenje kamencica :bravo::(
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

beranac


trening po mjeri

Без критичности нема креативности. Будемо ли за сваку критику имали оправдање, остаћемо ту гдје јесмо-нигдје.

MarijaBB

Dosla sa Jahorine prije 12 sati ;) Imam istegnuce misica za koji nisam znala ni da postoje. Skijalo se do poslednjeg atoma snage.

E sada, Jahorinu treba dati pod koncesiju nekom strancu. Ovo sto nasi ljudi rade je cisto sranje i kradja. Sav novac od ski passa oni strpaju u dzepove i pokradu od olimpijskog centra.
Ja shvatam da je izgradnja novih zicara velika investicija ali mala investicija je obiljezavanje staza. Na cijeloj Jahorini sam vidjela 5 strelica za obavezan smijer, tako da ih nazovem i jednu tablu na Poljicama. Jesu li neke druge u snijegu pa se ne vide ili ih u opste nema, ja ne znam. Ali kada padne magla kako je nama bilo jedan dan, jadan je svako ko se uputi gore a ne zna polozaj staza.

Glavni krivac u svemu tome je direktor OC Koroman.

Guzve na zicama je bilo za vikend ali radnim danom nema guzve. Oni dvosjedi su pogubni po skijase. Udaraju u noge, odskacu i na Ogorjelici II se izvrcu. Tako da kad sjedite na njima i dodjete na vrh morate paziti da ne ispadnete. Ja sam se vratila sa modricama po donjim i gornjim ekstremitetima samo od dvosjeda. A one tanjire da i ne spominjem.
Staze, posebna prica. Na vrhu svake zice led i zemlja a okolo 1,5 metara snijega. Kako, to mislim da samo oni znaju. Momci koji rade na izlaznoj stanici na sve jednoj zici su toliki beteri da ni lopatu snijega ne mogu baciti pod stanice da ljudi ne lome glave po ledu.
Staze su vikendom do podneva i dobre poslije toga katastrofa. Hupsera kao u prici. Radnim danom su staze bile dobre, tvrde i sa malom kolicinom snijega na njima, a to je najvise od bordera i od odskijavanja.


I sad posebna prica, kafane, koje su koliko sam uspjela da vidim su ponos i dika Jahorine. Rajska vrata i Zlatna zita dobijaju visoke ocjene od mene, i za uslugu i za cijenu. Ali ona kafancuga u podnozju Poljica, ona je samo za izbjegavati. Dva kuhana vina, koja nose samo takav naziv jer su vjerovatno kuhali sok od borovnice, 10 KM ili 5 EUR. Dalje komentare necu da dajem. Klasicna pljacka.

Imala sam smjestaj kakav bi svaki skijas pozelio i za to se zahvaljujem jednom krasnom covjeku, cije ime se ne spominje :). Mogu reci da je sreca i mene ovaj put pogodila. Da, zaboravila sam reci da je bio na stazi, kuca sa 10 soba, kamin, skijasnica, toplo, cisto, ogroman prostor dnevne sobe, obezbjedjena drva za kamin i unesena u vikendicu i ostalog i to sve besplatno. J

Kopaonik zasad vodi kod mene, ali dobro, idemo dalje...