• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

staze za bordere?

Started by vip-jahorina, 20 January, 2009, 13:53:11

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vip-jahorina


Ivan Bgd


vip-jahorina

nisam nikad obracao paznju po EU centrima kako je to tamo rijeseno.
malo cu da pregledam to.
ako ima neko iskustva nek se javi ....

Ivan Bgd

Quote from: vip-jahorina on 20 January, 2009, 14:21:59
nisam nikad obracao paznju po EU centrima kako je to tamo rijeseno.
malo cu da pregledam to.
ako ima neko iskustva nek se javi ....

Ma tamo ima snega(ili prirodnog il' vestackog) pa i ne razmisljaju o tome , a i ljudi (pocetnici) su razumniji pa idu na blaze staze (dok ne nauce al stvarno) a ne na strme da odklizavaju.
Gde ce ti nas covek priznati da je pocetnik i kakve to veze ima, on je jak on ce odmah sa vrha da se spusta  :)
Imam takvog drugara , pa se prosle godine izubijao po stazama Jahorine.
Najgore je sto su nepredvidljivi jer ni sami ne znaju na koju ce stranu. I onda ti kada naletis sa vrha u punoj brzini cik pogodi kuda sad.A oni naravno (cast izuzecima) nikada ne pogledaju stanje oko sebe i ide li neko brze iza njih.


Pozdrav



tanana

Po mom skromnom misljenju pocetnici ili ne, borderi i skijasi ne bi trebali da koriste iste staze.
To su dvije razlicite tehnike spustanja niz stazu.
Borderi cesto okrenu dasku u vodoravan polozaj i zguljuju snijeg sa i onako vec losih staza. :o
Ovo losih se odnosi iskljucivo na nedostatak snijega. puf:)

walper

pa bas nije tako , borber kada naidje gdje je staza losa koci , ono bocno , i tako nanosi snijeg preko leda ili tamo gdje ga nema , oni sluze kao ratraci , i mislim da bi im svima trebalo dati besplatan ski pass da poprave stazu  (:smijeh: ludzatobom:((

starmo1


walper


zburkos

Nije to losa ideja da se pocetnicema ili kako ih ja zovem, kamikazama, bilo da su skijasi ili borderi odredi posebna staza, ali sa druge strane malo je i nerealno jer se postavlja pitanje ko ce da odredjuje ko je pocetnik a ko ne!!!!
Zanima me da li u ostalim centrima po svjetu postoji ovakva podjela??

zidoo

heheheh evo opet napali skijasi ;)

Men smao nije jasno kako ste zakljucili da bord dere stazu?
Stazu deru ivice (kantne), jel tako tako je.
Skije imaju 4 kantne a borderi 2, od kojeg se kod voznje na bordu koristi 1 a na skijama 2. To je i kod kocenja (gdje se bas guli snjeg) - Zar da?
Skijasi kad koce plugom formiraju jako veliku povrsinu deranja staze (slovo A ili V, (160*sin(60)) * 2) (60 ugao u vrhu izmedju skija, 160 duzina skije) - mora se priznati da plug ne dere puno stazu al kompenzuje ogromnom kocionom povrsinom.
Kad vozis bord i kocis kocis samo sa 160cm kantne.

Sto se tice pocetnika: deru i jedni i drugi. Pa sta? Najbolje zabraniti ljudima da uce da skijaju... ili da se separatisu. Pretpostavljam da treba napraviti do jahorina jos jedan set cesta da ljudi koje voze auto od skora idu tim putem? LOL

Na jahorini ljudi nisu culi sa kulturu. Nemamo kulture ni ucemu pa tako ni na skijalistu. Ja prvi vozim bord, ali kad vidim one pozere borderske sa nekim ultra haj kul urbanim odjevnim predmetima kako leze i sjede na sred staze ubio bi ih najradije. Dodju na skijanje pa se ponasaju ko misice. Ciji je bord noviji, na cije hlace je svrsio 50c etc. Ako si dosos uciti uci, znoji se, lomi se. Ak si se sjebo zovni gorsku da te pokupi, a ne skrsi se ko vreca pa sjedi na stazi pozira, "Sta mi se desilo, inace ja to puno bolje ala Shone). Sve ovo navedeno vazi i za skijase.

Takodje ne znam zasto instruktori (bas se pitam koliko njih ima papir ikakav) ljude stavljaju da uce ispod brda da voze. Zaletis se malo, ne vidis sta je ispod brda a tamo medjed doveo petero djece. Uzas.

Kvazi skijasi i borderi se zalecu ko medjedi i to ne na po staze, nego po prilci tamo gdje se staze ukrstaju. Treba uvesti ski policiju na stazu, da prati, ko divlja kod lifta ili na "raskrsnicama" fino uzmes ski pass pa polake. Ja nemam nista protiv ljud koji voze brzo... treba.

Debilu koji baci konzervu sa lifta treba odsjeci ruku, najblaze. Ja bi radije nogu, ili ga silom izbo po jetri.

Znaci samo kultura na stazi i nista vise, a ne nema snjega pa svi nervozni pa ajmo po borderima i pocetnicima. I ja sam se ispalio strasno ove godine, skijo 2 dana od 7 pa sjedim kuci i cekam snjeg ;) opusteno ...

zidoo

Quote from: zburkos on 20 January, 2009, 15:31:10
Nije to losa ideja da se pocetnicema ili kako ih ja zovem, kamikazama, bilo da su skijasi ili borderi odredi posebna staza, ali sa druge strane malo je i nerealno jer se postavlja pitanje ko ce da odredjuje ko je pocetnik a ko ne!!!!
Zanima me da li u ostalim centrima po svjetu postoji ovakva podjela??

Vani postoji samo kontrola. Ak sveras na spust stazi upozorite, ak vozis ko kamikaza uzmi ti pass (cca 200e), opusteno...

cos

ljude stavljaju da uce ispod brda da voze. Zaletis se malo, ne vidis sta je ispod brda a tamo medjed doveo petero djece. Uzas.

ovo je istina !

thief

zidoo 

SVE JE COVJEK FINO NAPISAO, UVEO BERNULIJEVU JEDNACINU  ideea:(  PA KOME NIJE JASNO NAUCICE...


Meklaud

Svajcarci (dosadno ljudima pa moraju nesto raditi) su skontali da im se godisnje povredi oko 19000 ljudi na skijalistima sirom zemlje, i kao glavni razlog navode brzinu skijasa i sudare sa drugima. I odlucili su da ce da uvedu kontrolu brzine pa ko ide brze od dozvoljenog--papa skipass.

patak

a jedan iskompleksirani skijas napravi frku oko snjega :) pa ti mislis da borderi nevole snjeg ??? da ga ima po sumi isli bi mi ali nema ni tamo :((((( jednostavno ga nema
Gola Voda :)