• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Stanje na Jahorini - 3 dio

Started by Onill, 28 January, 2007, 17:26:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ZORAN NS

LJUDI TO JAKO DOBRO IZGLEDA JUÈE SU NA TOM MESTU RASLE VISIBABE!!!

vip-jahorina

cijlu noc smo navlacili snijeg.
staze su za sada veoma dobre. vrijeme je prelijepo. idealno za skijanje.

aasterix

gledam....svaki dan 5 cm manje snijega...i bojimmm se!!
no, vipovci nas ohrabruju...

kolko je minimalno da bude snijega...za normalno skijanje?

vip-jahorina

ne moze se to reci koliko je minimalno potrebno. zavisi od vremena.
za sada je hladno, kao sto vidite sa prilozenih slika, staze su skroz dobre (i bez moje rijeci).

ocekujemo padavine (snijeg) sutra. nemamo jos snjeznog alarma. ali cim ga dobijemo, odmah vas obavjestavamo.


vip-jahorina

ne smeta nam kad se prica o austriji sloveniji itd, nego kad nas uporedjuju: "znate li vi kako je tamo... a ne kao kod vas". za sve ostale priloge bili oni iz bilo kog ski centra smo vise nego otvoreni.

upravo sam bio tri dana u austriji, i naravno prolazio sam kroz sloveniju. jeza je sto se tice snijega. znam to.
ja stvarno ne mogu da vjerujem da mi na jahorini imamo cijelo vrijeme SNIJEG, pravi pravcati. ali: to ima veze sa polozajem planine.
jahorina se nalazi na mjestu gdje su preplice vlazna i topla mediteranska sa hladnom kontinetalnom klimom.
razlog zbog kojeg mi inace imamo vise snijega od ALPI. do sada to nije dolazilo do izra¾aja, ali sada kad je sitacija veoma tanka, mi ga imamo cijelo vrijeme. osim toga vjetrovi su mnogo bla¾i. na jahorini su skoro uvijek mo¾e skijati, mada se dvosjedi zatvaraju zbog sigurnosti po jakom vjetru. mi smo kao djeca naucili skijati i po extremnoj magli, vjetru i snijegu.

ima jos jedna druga stvar: skijalista na jahorini su uglavnom okrenuta ka sjevero-zapadnoj strani (osim malih izuzetaka, uglavnom preloma koji prvi ogole po suncu). to joj preduvijet da duze vrijeme i po suncu i visim temperaturama drzi snijeg i staze. i bjelasnica se nalazi na mjestu gdje se mjesaju klime, ali je izlozena ju¾noj strani, znaci samim tim extremnim vjetrovima, suncu i topljenju snijaga po stazama.

ovo je samo ukratko sa¾etak "polo¾aja jahorine". mogla bi se knjiga o tome napisati, ali za prvo upoznavanje je ovo ok.



gabrijelos

Quote from: azzazel80 on 12 February, 2007, 10:05:12

Evo slika prije pet minuta.

koja je staza na slici iz ovog odgovora?

vip-jahorina

Quote
koja je staza na slici iz ovog odgovora?
Quote

ogorijelca 1 - na pola staze se nalazi jedan "planinski kafic". inace ogorijelica 1 je veoma popularna medju domacim. na zalost, gosti je ne koriste vise nego opterete poljice....

gabrijelos

I mislio sam ta zicara je moja prva u zivotu pa sam bio toliko uzbuðen da nisam upamtio sve dijelove staze toliko sam u¾ivao  :)

zedhus

Ljudi, jel vi znate da nama treba bar 40 cm snijega za normalno skijanje??? :(Ne bih da ovo izgleda kao neko pametovanje, ali kao skijas (od '84) znam da je sve ovo patnja.Evo neki dan sam bio za vikend gore i probao sam na silu malo na tanjir na Poljicama, stajao u redu sa 150 ljudi...Ne ide brate...
Ja sam bar blizu Sarajeva, i ne izlaze mi iz glave automobili sa makarskim, zadarskim, barskim, novosadskim i drugim tablicama koji se od Pala penju ka Jahorini, ne znajuci sta ih ceka iza zadnje krivine.Ali i dalje se nadam i cekam...jos ima fore...


Hocu i ja da nakarikam na 5 zvjezdica!

vip-jahorina

evo jednog od destruktivaca.
gosti ti salju sa lica mjesta uzivo slike i ti se nadjes pametovat. '84 je bilo jedno danas je drugo.
postoje stotine novih metoda za npravljenje staza.

za vikend je bila jeza jer smo imali vjetar preko 130 km/h (na vrhu) pa je bilo sve zatvoreno osim poljica. zato i jesi cekao.
ako si iz sarajeva, trebao si se raspitati sta radi sta ne.

Onill

ljudi se stvarno trude da urade stazu al realno gledajuci to je sve bez veze jer se moze skjati od 09h-do 11h poslje je sve kamenjar al opet svaka cast.....nista bez topova...

sb pride

Quote from: vip-jahorina on 12 February, 2007, 15:15:51
evo jednog od destruktivaca.
gosti ti salju sa lica mjesta uzivo slike i ti se nadjes pametovat. '84 je bilo jedno danas je drugo.
postoje stotine novih metoda za npravljenje staza.

za vikend je bila jeza jer smo imali vjetar preko 130 km/h (na vrhu) pa je bilo sve zatvoreno osim poljica. zato i jesi cekao.
ako si iz sarajeva, trebao si se raspitati sta radi sta ne.


svaka cast i po onakvim uvjetima s emoglo skijati, eh da je bar juèer bilo danas  ;D,nadam se da je iduæi vikend bolje, sunca i snijega uz sve vise lijepih ¾ena okolo ne treba nista vise, 8)
©iroki Brijeg free raid T.

zedhus

momce iz Vip-a, nema razloga da se "primas"...zasto ne priznati sebi i drugima da snijega nema dovoljno...
Hocu i ja da nakarikam na 5 zvjezdica!

dirty_sanchez

Sta se trenutno desava gore?Ima li ikakvih naznaka dobrim vijestima ili da umjesto skija ponesem korpicu za branje visibaba.