• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Stanje na Jahorini 2015 - 3.dio

Started by vip-jahorina, 07 February, 2015, 02:46:51

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

skidub

Quote from: zedhus on 04 March, 2015, 21:10:45
Jel ima neko gore da nam javi jel poèelo? :<)
krenula meæava ole vidi se na kameri


hallo

@olimpijac
Hvala na info jer sam sve do sada bio UBEDJEN da postoji nekakva dezurna medicinska sluzba na Jahorini...zaista ne mogu verovati da nema, aopet verujem ti...neverovatno (head)
PS: Na Kopaoniku postoji "istureno" odeljene Urgentnog Centra Beograd koji rade 24/7 i cije usluge pokriva placeni ski pass (u januaru drugar prevrte sanke i slomi kljucnu kost u 20.00 van staza bez zdrastvebne knjizice jer ne zivi u Srbiji...kad oni posle rentgena i pregleda doktora te sprovedene pomoci zatrazise samo ski pass...prosto ne bih verovao da nisam bio prisutan) (Y)
Vo se vezuje za rogove a Covek za REC!!

vip-jahorina

Postoji dezurna ambulanta na Jahorini, ali je toliko puta to mijenjano tako da ni sam ne znam da li jos postoji i do kad radi.
Zadnja informacija koju sam imao je da radi za vrijeme rada vert. transporta.

Tu krivica lezi kod starog menadzmeta (Koroman Branko). Danasnji direktor bi mozda i nesto promjenio, samo ne znam s kojim parama. Poznavajuci tu ekipu, vjerujem da ce nesto na tom planu uraditi.

Sinke

@olimpijac

To nije lako resiv problem, posebno u situacijama kada skijaliste nije pri parama. Primer Kopaonika pokazuje koliko takav problem jeste neresiv sve dok se drzava ozbiljno ne umesa. Opstina Raska je godinama obezbedjivala lekare i dezurstvo na planini. Ipak to nije islo glatko i kako treba. Mala mesta imaju problem da pokriju i isfinansiraju zdravstvenu infrastrukturu za sebe, a kamoli za duplo veci broj pacijenata u piku sezone na planini.

U relanosti, najveci broj urgentnih intervencija na planini jesu traumatoloske, pa podrzumevaju dezurstvo ortopeda traumatologa, medicniskih sestara osposobljenih za traumatologiju i ortopediju, (ako idemo na komplet varijantu dodati neuro i opstog hirurga) dijagrnosticku opremu, rendgen, ultrazvuk, propratno med. osoblje. Sem toga dodaj dezurstvo lekara opste prakse i/ili pedijatra. Stanes, saberes, vidis da ni Pale verovatno nemaju lekare svih tih profila. 

Na Kopu je taj problem resen ad hok tako sto je urgentni centar iz Beograda (250km daleko od planine) odvojio svoje medicinsko osoblje, sada prakticno imaju istureno odeljenje urgentnog centra bgd na Kopaoniku. Naravno drzava je kupila potpuno novu opremu i zatvorila finansijsku konstrukciju. Mozda je bilo logicnije da se te finansije i oprema usmere ka Raskoj ili nekom blizem manjem centru koji bi mogao da pruza med. zastitu na planini... Ali UC Beograd nosi i rejting sa sobom i to doprinosi poboljsanju kvaliteta i rejtinga skijalista.

Prednost Jahorine je da su Pale izuzetno blizu, pa bi drzava mogla da ulozi pare da se na Palama napravi ozbiljno klinicko-bolnicko odeljenje za trumu, sa salom, full dijagnostikom skener, rendgen itd. dezurnim hirurzima. A da na planini postoji dezurstvo lekara opste prakse. Ili da kao na Kopu obezbede trauma dezurstvo na Jahorini, ortopedsku dijagnostiku, plus lekare opste prakse.
Zaboravio sam da je i Lukavica jako blizu.

Sve u svemu, drzava mora da se isprsi, a OC da pokaze inicijativu. Lepo je videti da na planini postoji dobro resena medicinska zastitia i to je na neki nacin deo turisticke ponude.




vip-jahorina

Odokativno novih 20-30cm snijega. I dalje je mecava sa jakim snijegom.

Charlene

A najbolje tek slijedi..Vjerovatno bez problema novih pola metra snijega.

aljosha

jebemti terasu rajske doline poravnalo....samo trpaj ima da skijamo do kraja mjeseca.......
(snow) (snow) (snow) (snow)
Ne obra se bostan dok ¹ljive ne popadaju

Speed

Izgleda da ga je palo preko 30 cm...? Samo neka roka  (snow). Biæe ga da skijamo cijeli april.

bnbg

Quote from: aljosha on 05 March, 2015, 08:47:29
jebemti terasu rajske doline poravnalo....samo trpaj ima da skijamo do kraja mjeseca.......
(snow) (snow) (snow) (snow)
Kada saberes CM sa prognoze bice oko 1m novog snega a mozda i vise austin:( anan

Malta NS

Pada i to dobro.cistio sam dva puta od jutros,bruka sta ga je napadalo

anamina

Evo da se i ja javim. Juce sam dosla sa Jahorine, imala sam 4 dana fenomenalnog skijanja, da ne gledam u sitna crevca sto je posle 12 sneg bio malo tezi.  :DD Htela sam da pohvalim ove nove putolaze za staze, konacno da se novajlije ne gube po planini. &#128516; Medjutim ono sto me mnogo nervira to je zatvaranje zicare u 15:46 majstor vice zadnja. U ponedeljak su zatvorili zicare vec oko 1 zbog vetra. U utorak je bio dan iz snova a majstori u 15:46 vicu zadnja, to stvarno nema smisla. Dan se produzio vreme super a njih boli uvo da rade. Ko je kriv sto je to tako??
Veliki pozdrav za sve ljude koji su gore, zelim vam srecno skijanje i puno lepih dana bez vetra.  ole


DarkoN

Quote from: anamina on 05 March, 2015, 10:36:23
Evo da se i ja javim. Juce sam dosla sa Jahorine, imala sam 4 dana fenomenalnog skijanja, da ne gledam u sitna crevca sto je posle 12 sneg bio malo tezi.  :DD Htela sam da pohvalim ove nove putolaze za staze, konacno da se novajlije ne gube po planini. &#128516; Medjutim ono sto me mnogo nervira to je zatvaranje zicare u 15:46 majstor vice zadnja. U ponedeljak su zatvorili zicare vec oko 1 zbog vetra. U utorak je bio dan iz snova a majstori u 15:46 vicu zadnja, to stvarno nema smisla. Dan se produzio vreme super a njih boli uvo da rade. Ko je kriv sto je to tako??
Veliki pozdrav za sve ljude koji su gore, zelim vam srecno skijanje i puno lepih dana bez vetra.  ole
Kada ovako nesto procitam ne mogu da ne prokomentarisem. Jedna si od rijetkih koja ne gleda sitnice i ne dozvoljava da joj iste pokvare uzivanje. Slazem se sa tobom da se na te sitnice mora ukazivati i da se te stvari moraju popraviti. Pogotovu se to odnosi na stvari koje ne kostaju puno.
Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

Milos CTS