• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Stanje na Jahorini izmedju dvije sezone 2014-2015

Started by vip-jahorina, 24 May, 2014, 18:03:27

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

vip-jahorina


vip-jahorina

trentno snijeg pada, bolje receno mete. Temp 0°C

Korisnik

Obeæava ova sezona od samog poèetka. Zemlja je hladna i vla¾na, kontam da neæe biti puno sunca, svaki snijeg æe se lijepiti na podlogu :)

rale


Radiohead


loop

Quote from: vip-jahorina on 23 September, 2014, 12:25:34
djesi splico!

hehe evo zahladilo i kod nas, okrece se sklopka na zimsko  :bravo::( (doduse i nije bilo nekog ljeta)
allways stand sideways!

vip-jahorina


brera

Vid snjega!  8)) Jel to OC radi probu na ¾irafama i topovima?  regge
Ima li pitanja?  8))

Speed

Izgleda da æe ova godina biti rekordna po padavinama, bar tako najavljuju....

md

Jest da nije tema...

panorama-blick.at/webcam/gletscher-nord/
"Pivom protiv trbu¹njaka!!!"
"Sportom protiv droge - Biciklom u Amsterdam!!!"

vip-jahorina

Dosta toga se ozdesavalao na Jahorini u proteklo vrijeme. Pa evo da malo sagledamo i procjenimo situaciju.

OC je odlucio da poligon na Poljicama zagradi i samim tim ukloni jedan veci dio onih prodavaca. Na tom platou bi samo pocetnici sa ski skolama ucili skijati.
Po meni mnogo dobra ideja, samo ne znam koliko ce to bas uspjeti jer ce se neki pobuniti tu.

Na polaznim garazama od 6sjeda Poljice i Ogorijelica bi trebali da prorade kafici u oragnizaciji OC-a. Lokacije jesu vrh, kako ce izgledati i ko ce biti koncesionar ne znam (garant ona TICA Labud).

Bageri su radili cijelo vrijeme na Praci 1. Ako znate, to je ona staza lijeva uz bivsi hotel Jahorina koja je do sada bila zatvorena. To je bio jedan problem sa klizistem na pola staze, i ne znam kako su to rijesili, ali su me uvjeravali da je dobro. Ako bi se stvarno osposobila ta staza, to je veliki plus, jer je bolja od druge dvije (veleslaoma i dunjeg djela spusta).
Osim toga, staze su detaljno radjene na Ogorijelici 1 i 2. Ja ih jos nisam pregledao, tako da nemam komentara za sada. I tu me uvjeravaju da prilicno fino izgleda.

Osnjezavanje
Kako su ove instalacije koje je onaj "maher" Koroman postavio za osnjezavanje baste mozda dovoljne, ali ne i za jednu cijelu stazu, OC je razmisljao da iznjami (kako stvari stoje izgleda da je to vec i uradio) velike topove (top-gun u zargonu). Spominej se cijena od oko 60.000 EURA. Pao je dogovor sa vodovodom da bi se direktno iz jezara u Praci snabdjevali vodom. Koliko je to izvdljivo, ne znam, ali se sjecam da su to vec probali prije 2-3 godine i da nije funkcionisalo. No tada nisu niti topovi bili kako traba u funkciji (nisu ni danas jer ih je Koroman pravio  3:(

Sa tim topovima bi bilo moguce osnjeziti pracu kako treba. I investicja bi se brzo otpatila. Na zalost, dok se ne uvjeriomo u to, mi necemo savjetovati nasim prodavacima da prodaju aranzmane u kojima se spominje osnjezavanje.

Jedna vazna novina je da je OC u pregovorima sa hotelom Termag i Vucko oko osnjezavanja Poljica. Naime, hoteli bi kupili/iznajmili topove a vodu bi osigurao vodovod na Palama. Kroz cijene ski-pasova bi se ta investicija vratili hotelijerima. Kako bi to bilo izvedivo, ne znam, ali u principu je moguce.


smislo

Jos kad bi napravili ovako nesto za ljeto, gdje bi bio kraj... mogucnosti ima...

http://www.sellarondahero.com/en/tour/mtb-track

Video na kraju stranice je mrak!

vip-jahorina

Najnovija informacija:

2sjed Poljica bi trebao biti osposobljen i sa medjustanicom negdje na mjestu, ako se sjecate gdje su nam skije skoro dodirivale snijeg(kad ga je bilo u izobilju).
U principu to je iznad starog kamenoloma.

Da mene pitaju, ja bi isao na slijdece brdo. U svakom slucaju je to ona opcija o kojom mi vec dugo ovdje razglabamo. Kad pocene mecava i vjetar postane prjak, 6sjed mora stati, a samim tim ostane oko 1000 skijasa na lift Poljica i naravno kraj skijanja. Ovako bi mogli se voziti i sa 2sejdom u slucaju nevremena.

Kad ce poceti sa ovim radovima, jos se ne zna.

BOJAN-BG

Sve je ovo lepo ali do sad je sve ostalo u planovima i njihovim mislima