• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Stanje na Jahorini izmedju dvije sezone 2014-2015

Started by vip-jahorina, 24 May, 2014, 18:03:27

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sinke

Quote from: vranex on 27 October, 2014, 10:06:18
Ma sto je najgore mi koji se bunimo smo samo korisnici njihovih usluga, i slobodni smo i da odemo negdje drugo. Nisu mi jasni lokalci i drugi koji su investirali velike pare u kapacitete smjestaja i objekte, da se oni ne bune protiv javasluka..
Ugl, ako se bude prodavao OC, ponavljam da je po meni najbolja opcija konzorcij domacih firmi koje vec posluju na Jahorini i koje imaju interes da to procvjeta. Problem je sto ovo sve lici na srozavanje vrijednosti firme, da bi se prodala budzasto nekome "podobnom", koji ce u poklon dobiti sve investicije (sestosjedi, novi ratraci idt..) koje je drzava, tj svi mi, obezbijedila Jahorini. A taj, ako to zaista dobije skoro dzabe, ima vise interesa da rasproda opremu nego da se muci upravljanjem ski centra. Nazalost ni prvi ni zadnji primjer privatizacije u nas.
Jedini nacin da se posao uradi kako treba, je da se strucna firma prihvati posla, sa ciljem da napravi profit. Sem dobrin namera i najboljih zelja, u poslu je za uspeh neophodna strucnost, znanje i iskustvo.
Posebno u specificnim poslovima kao sto je vodjenje skijalista.

Iz tog razloga mislim da bi za Jahorinu bilo najbolje da ima profesionalni i strucni kadar koji se profesionalno bavi menadzmentom skijalista. Iskustvo Jahorine pokazuje da takvih nema u javnim i drzavnim preduzecima, bar ne dovoljno da naprave kriticnu masu i da sprovedu dugorocne planove.
Zato bi vodjenje treblao prepustiti nekome ko se dokazano uspesno bavi time.
Npr. "Skijalista Srbije" ili neka druga uspesna kompanija koja se bavei razvojem i menadzmentom alpskih skijalista.

Dodatni problem skijalista ispod 2000 m je da im je isplativost upitna i bas zbog toga drzava u vecini evropskih zemalja jeste vlasnik ili suvlasnik skijalista. I obavezna je da ulaze u ista i obavezna da pomogne svojim polugama vlasti menadzment skijalista. Jer drzavi se novac vraca ne samo kroz skipass vec kroz turizam i turisticke investicije.

Kopaonik je pokazao kako u sezoni bez snega, kao sto je prosla mozete da imate 138 skijaskih dana i ostvarite rekordnu posetu skijasa i gostiju na planini ! To je poslesdica odlicnog vodjenja skijalista i dugorocnog ulaganja.

Apsolutno sam siguran da Jahorina sa strucnim menadzmentom i dugorocnom podrskom drzave u infrastrukturu moze napraviti slican rezultat.

HeAd

╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4


vranex

Stoji to da je sezona bila katastrofa i da vecinom nije bilo temperature.. ali isto tako stoji da kad je bilo dobrog minusa iz nekog razloga topovi nisu radili.
Cak je OC, potaknut kritikama, izbacio i analizu temperatura da se malo "opere", ali i iz te statistike lako je bilo vidjeti da je bilo prostora za osnjezavanje, samo da je bilo vode da to pogura.
Svi znamo sta znaci dobra ledena podloga, i koliko duze traju staze ako je imaju. Da je bilo vode i topova, sa 10tak dana dobrog minusa mogla se napraviti dobra ledena ploha koja bi sigurno utrostrucila broj skijaskih dana prosle godine.
Nadam se i ja da ce sezona biti dobra, i realno ne sjecam se da su zaredale 2 jako lose sezone..

HeAd

Glavni problem je taj sto topovi nisu radili kad je u decembru bilo minusa vec su cekali i cuvali rezerve vode za udarni period, a onda tu nastaje odron jer temparature idu drasticno u plus.Mada s onim topovima i jezerom moze biti i minusa ali manje vise nista znacajno se ne bi postiglo ako nema i prirodnog snijega. Napraviti jezero na vrhu, na neki nacin pokusati obezbjediti vodu i razvuci topove s vrha ka dole...i eto rjesenja, sve drugo je lelemudanje (nisam napomenuo da OC treba da igra euroloto da bi obezbjedio sredstva, a vjerovatno tad bi i ski karta bila daleko veca od 30KM)  (:smijeh:
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4


borisBP


vranex

Heade druze, opet ne kontam u cemu je toliki problem sto se tice kopanja rupe? Ako ne treba kupovati zemljiste, siguran sam da takva investicija ne moze biti veca od 200.000 KM. .sto realno i nije nesta u odnosu na ono sto se do sada potrosilo.

HeAd

Rupa, voda, pumpe, pritisak, smrzavanje...  ima sigurno nekih fazona ali to bi trebao da kaze neko od struke  :DD
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

vip-jahorina

Postojeci sisten osnjezavanja trebao je kostati oko 1.5 miliona KM. Ptice na grani pricaju da je jedan dio od toga isao za neke "neophodne stvari" koje sue odredjenim pojedincima trebale.
Na kraju je investicija bila negdje oko 3 mil. KM, a topovi nisu nikad proradili kako treba.

Kad smo tada istrazivali koliko bi realna cijena bila, koliko se sjecam dosli smo do zakljucka da je oko 1 mil KM bio dovoljan za tu akciju.
Podsjecam da nije bilo nicega osim negog rezorvaora za vodu kojeg je trebalo srusiti pa napraviti novi.
Sad bar imamo instalacije i neko iskustvo a tu su i ovi topovi koji se daju iskoristiti.

@head
Pumpa koja doprinosi snabdjevanju jednog grada, recimo BL ne kosta vise od 20.000 €
Za cijelu Jahorinu bi sa 20.000€ bili u mogucnosti da prave more na vrhu, a ne jezero.

@vranex
200.000 je iluzorno, ali za 1-2 mil je realno: jezero zavrseno, postavljeni topovi na poljicmana i ogorijelici.
Naravno ako se odredjene strukture ne omazu. Kako se tu vise ne radi o 10-20 hiljada KM nego o 50-70% konacne cifre, onda je to malo teze.

Onaj koroman je 3 puta ponistavao tender na kojem je dopelmayer bio i do pola miliona jeftiniji od Leitnera, ali nije bio spreman da muti, pa tako nije ni dobio posao.

vip-jahorina

evo i danasnjih slika, predivan dan, sunce, hladno. da je skijanja bilo bi izvrsno!






























vip-jahorina

Danas sam bio malo u Bistrici, mogu Vam reci da je radno. OC radi na sve strane a situacija i samo stanje je prilicno napeto.
U stvari svi iscekuju da ce neki od planova koje smo najavili, a prije svega topovi na otvaranju sezone biti tu i naravno da ce prirodni snijeg pripomoci u sveomu tome.

Pozdrav za forumase i od Lole, direktora tehnicke baze -  to je onaj kojeg hvalimo (i kudimo kad treba) :-)

HeAd

Ne znam koja je cijena modela pupme koja bi bila dovoljna da nabije pritisak koji je potreban za vjestak...20 000eur?...mozda...al znam da je ta aparatura poskupa i za kucni bazen kad se pravi, a kamo li za ovakve stvari    ideea:(
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

vip-jahorina

120m^3 pumpa = 400€ za bazen
5000€ pumpa je vise nego dovoljna.
zamisli kakav joj je protok? princip jezera je da se ono puni cijelo ljeto i jesen sto je veoma relana opcija, a nadopunjavanje samo ukoliko je susno ljeto i jesen.
a onda na prinicpu pada (procitaj malo na nasem blogu o vrstama topova: http://www.vip-jahorina.org/29-blog-Vrste-topova-i-njihovo-postavljanje-na-Jahorini.html

i sada pumpe nisu problem, nego voda i infrastruktura.

HeAd

ma znam i ja da je pumpa najmanji problem, ne znam zasto si spominjao gore pumpu  :DD
Nego treba igrati euroloto ili neko da ulozi kes kroz javno privatno partnerstvo te se zavrsi pricu oko vjestackog snijega...ne znam sta ce nam poslije toga biti sljedeca tema?  (:smijeh:
(p.s. mozda se Koroman ponudi kao privatni partner)
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4