• Welcome to Jahorina - ski & board zajednica - Forum.
 

News:

Team VIP Jahorina Vas poziva na diskusije vezane za Jahorinu, skijanje, smjestaj, vrijeme, Vasa iskustva... Dobrodosli na web portal Jahorine!

Main Menu

Izgradnja 6sjeda Praca (Skocine)

Started by BL, 12 August, 2012, 21:47:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DarkoN

Jedva cekam da se svrsi ljeto, dosta mi je vrele klime, zbogom more, zbogom more odoh u planine...

bokirus


Radiohead


Korisnik


HeAd

Samo pare ponesi, slikaju te tamo.
╔╝╚╗♫╚╣║║║║╔╣╚╗╔╣║♫║
╚═♫╝╚═╩═&#9 Nikad ¾irafa neæe biti top! https://youtu.be/tq_jiVdP0p4

djmiros

Quote from: vranex on 19 October, 2012, 13:42:36
Je li to jos liju temelje na polaznoj?
Na jednoj od slika se vidi da je stub dosta nagnut, a na drugoj da je ne samo nagnut, vec i blizu strmine.  Nisam strucan da komentarisem, ali da bi ovo bilo stabilno , bas me interesuje kolika je velicina i dubina  betonskog temelja .
Na slikama se vidi da su temelji naknadno zagrnuti sa zemljom, kamenom iz otkopa. Pretpostavljam da je za ovakvo zemljiste i opterecenje koje temelj trpi potrebna minimalna dubina ukopavanja 3met., a velicina 2,5x2,5 met.,sto bi znacilo da je u temelj stuba utroseno  oko 18 m3 betona

vip-jahorina

duboko je prilicno, vidi se i na slikama u pocetku teme http://www.jahorina.org/forum/index.php?topic=1387.msg88784#msg88784.
Da ti ne objasnjavam statiku, ovdje ima kako pritiska tako i zatezanja, i to zavisi od stuba do stuba. Temelji od npr. 3 metra dubine dovoljni su da nose manje stambene zgrade ... a zatezanje se rjesava armaturom...

Nichifor

valjda nauka zna al i meni ovo krivo ebem li ga. onaj kraj puta posebno. oæe se izvali.


Nichifor

ne da mi ðavo mira. kako 5 tona (jel ima toliko stub) mo¾e da stoji pod tim ugom?


BOJAN-BG

Da nijem Majnex dobio pogresnu dozvolu  (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh: (:smijeh:

vip-jahorina

Quote from: CrniZaharije on 19 October, 2012, 21:29:45
ne da mi ðavo mira. kako 5 tona (jel ima toliko stub) mo¾e da stoji pod tim ugom?

hehe, nije problem stub sa svojom tezinom, nego sila koja djeluje na njega preko sajle  (PIVA) i smjer u kojem djeluje sila.


mijat